ÇENE VE DİŞ CERRAHİSİ

Çene Eklem Hastalıkları

Alt ve üst çeneyi birbirine bağlayan eklemlerde görülen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar ilk olarak sadece tıkırtı olarak gelebilir fakat daha sonra çenenin kilitlenmesi gibi ciddi bir rahatsızlığa dönüşebilir.

20 Yaş Dişleri

Yirmilik dişler her insanda farklı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla 18 – 30 yaş arasında çıktıkları kabul edilebilir. Bunun dışında istisnai olarak 50 hatta 70 yaşında bile çıktıkları görülmektedir.

Gömük Dişler

Çıkması gerekirken çıkamamış dişlere gömük dişler denir.  20 yaş dişleri, köpek dişleri ve azı dişleri gömülü olarak kalabilir. Ortodontik tedavi uygulanamayacak dişler ile Çene cerrahları ilgilenir.

Çene Kistleri

Ağız içinde herhangi bir bölgede diş kaynaklı kistler oluşabilmektedir. Kistler, içerisinde sıvı veya kısmen katı madde bulunduran etrafı doku ile kaplanmış boşluklardır. Zaman içinde yavaş yavaş büyüme gösterir ve çene kemiğinde tahribat oluştururlar.

 

Kistlerin durumuna göre uygulanacak tedavi değişmektedir. Çene kist ameliyatlarında enükleasyon ve marsüpyalizasyon adı verilen iki farklı tedavi uygulanmaktadır. Marsüpyalizasyon tedavisinde kistler küçültülür sonra cerrahi işlem uygulanır. Enükleasyon tedavisinde ise kist tek seansta tümüyle çıkarılmaktadır.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this